položek
  • Zobrazit

Jak PÁDLOVAT vestoje NA SURFU


NÁSTUP
Vezmeme vhodné pádlo a nastoupíme na plovák. Z mola nastoupíme pohodlně zboku. Ve vodě se na prkno vysoukáme také zboku, ale nejlépe podél směrem odzadu. Postavíme se na plovák čelem k přídi a rozkročíme se co nejvíce zhruba uprostřed.

PÁDLOVÁNÍ
Pádlujeme několikrát na jedné, pak na druhé straně plováku, abychom udrželi přibližně přímý směr, časté střídání stran není na závadu. Poměr počtu záběrů napravo a nalevo je ovlivněn směrem větru a vlnění, takže většinou nevychází 1 : 1. Také jezdec zvládá jednu ze stran vždy lépe než druhou.
Proti větším vlnám míříme přídí, ne bokem, můžeme i ustoupit mírně k zádi.
UDRŽOVÁNÍ PŘÍMÉHO SMĚRU
Pro udržení přímého směru při pádlování pouze na jedné straně použijeme pohyb pádla v půlkruhu. Záběr nasazujeme vepředu směrem k plováku, stáčíme jej uprostřed do podélného předozadního směru a u zádě dokončíme půlkruh odhozením vody od lodi. List pádla stále dodržuje polohu kolmo ke směru záběru. Při nasazení záběru svírá s osou plováku úhel asi 45°, uprostřed běžných 90°a na konci záběru opět 45°opačným směrem.
Dáváme důraz na délku záběru, a rychlé, razantní zakončení záběru. Pro větší účinnost vyrovnávání můžeme trochu ustoupit směrem k zádi.
RYCHLOST
Na hladký pohyb plavidla po hladině má hlavní vliv umístění těžiště na plováku. Optimálního odtrhu záďové vlny a tedy i největší rychlosti jízdy dosáhneme vhodnou předozadní polohou na plováku. Spodní hrana prkna na zádi by měla být na hladině nebo jen minimálně zanořená. Špička musí klouzat po hladině, nemá být zabořená, ani příliš zvedlá.
ODJÍŽDĚNÍ Z PLÁŽE
Při nastupování z pláže můžeme nastoupit suchou nohou, když vložíme surf do vody ploutvičkami napřed a po nástupu na souši přes špičku dojdeme až k zádi, tím příď odlehčíme a pak surf už jen na vodě otočíme.
Při přistávání na pláž uděláme pár kroků k zádi, tím odlehčená příď najede co nejvíce na břeh a opět vystoupíme suchou nohou.


SJÍŽDĚNÍ ŘEK
Na nafukovacím surfu můžete bez problémů, zato se spoustou neobvyklých zážitků a za obdivu ostatních vodáků sjet téměř kteroukoli českou řeku. Široké prkno (cca 75cm) je stabilnější než kanoe, či Pálava, převrácení nehrozí ani s nákladem. Odvezete i lodní vak nebo menší sud. Jezy a peřeje lze pro adrenalin zdolávat ve stoje, na pohodu v sedě. V sedě přejedete metrový skok, aniž byste si toho všimli ... Největší zážitky přináší surfing ve vracáku pod jezem.
Rychlost nafukovcího plováku je naprosto dostatečná, abyste i v jednom stačili plastovým kanoím. Se sedačkami ale můžete cestovat v sedě i ve dvou.

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: CARVING sport s.r.o., Přízova 3, 602 00 Brno

JavaScript musí být povolen