položek
  • Zobrazit

K čemu slouží carvingové PODLOŽKY


Carvingové podložky slouží k tomu, aby se lyže pod botou a vázáním mohla co nejlépe prohnout. Vedení lyží v carvingovém řezaném oblouku bude vždy lepší při pravidelnějším průhybu lyží.
Nejlepší průhyb lyže poskytuje kolíbka. Měkčí přenos tlaků na špičku a patu lyže také přispívá k toleranntnosti lyží k chybám jezdce. Je tedy ideální pro základní carving a funcarving.

Pro funcarvery je nejdůležitější fun-kcí zvednutí boty nad terén. Při zahranění vnitřní lyže dochází k opření přečnívající vnější části boty o zem, tzv. bootoutu a hrana lyže ztrácí kontakt s terénem. Jezdec je vytlačen z oblouku ve směru odstředivé (a setrvačné) síly. Možná se ti to taky občas stává a ty nevíš, proč při zalehnutí lyže nedrží, proč tě hrany při silnějším zahranění neudrží a podklouznou.
Bootout je velmi nebezpečný při neplánovaném extrémním zahranění lyže při řešení krizové situace, třeba odvracení srážky s překážkou nebo jiným lyžařem. Pokud dojde k bootoutu, tvé tělo vyletí z oblouku ve směru výslednice odstředivé a setrvačné síly a srážce se nevyhneš. Tuto situaci vidíš v přiložené titulní fotce, kdy odvážný fotograf riskantní záběr šťastně přežil jen díky zkušenostem našeho jezdce Petra.

Vysoké desky přináší příznivější pákové poměry pro zahranění (naklopení) lyží a větší rozsah pohybu nohou.
Ani přehnaná výška podložky nepřináší žádné negativní vlivy na stabilitu ani jiné podmínky jízdy, ani u dětí. Výška podložek nepřináší ani žádná zdravotní rizika.

DĚTSKÉ PODLOŽKY
Malé děti
(do 8 let) nedokážou silněji zahranit vnitřní, přesto je pro ně podložka nutností.
U dětských lyží je velmi důležitý průhyb. 
U krátkých dětských lyží je ale téměř nemožné jakékoli flexe dosáhnout, jediným řešením je podložka typu "dětská kolíbka", která u speciálních měkkých dětských lyží průhyb umožní.

Na lyže kratší než 140cm nelze montovat běžné podložky, protože jsou příliš dlouhé (jejich koncovým šroubům většinou ani nestačí tloušťka lyže) a hlavně zlikvidují flexi lyže, tedy jedině desky typu kolíbka.

Pozitivní vliv na carvingovou techniku má případný předozadní sklon desky nebo podložení paty (pro odstranění záklonu).
U podložek od 30mm výšky uvažuj o prodloužení brzd pomocí nástavců.

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: CARVING sport s.r.o., Přízova 3, 602 00 Brno

JavaScript musí být povolen