položek
  • Zobrazit

Na běžkách s dítětem

08.12.2014
Lyžování malých dětí s rodičem na běžkách - recept pro běžkařské rodiny, jak naučit prcka lyžovat. Na rovině a zadarmo!

Chcete-li postavit na lyže opravdu malé dítě a jste zdatným běžkařem ovládajícím techniku bruslení - skating, máte vyhráno! Ideálním spojením je, postavit dítě na krátké dětské lyže a táhnout ho při bruslení za sebou jako lama. Na vhodném terénu to ani nemusí být taková dřina a může to pomoci vyrovnat partnerský handicap.

Bruslit je možno všude, kde projede běžkař klasickým stylem a je tam šířka cesty (průseku, žlabu) aspoň 1,5 m (při rozumné délce lyží do 190cm). To mám ověřeno mnohaletým skejtováním kdekoli, protože klasiku vůbec nejezdím ... V užších místech je možné jet soupaž, pouze na ruce, dokud kondice dovolí.

Jak na to? Dítě je třeba navléknout do dětského horolezeckého sedáku nebo podobné lehké sedačky (klidně ušité doma z popruhu). Tažné lano, které si lama zaváže kolem pasu nebo přicvakne karabinou k opasku z popruhu, má délku 4 - 5 m (2 - 2,5m gumicuk + podobně dlouhá šňůra tloušťky 5-6mm). Asi metr zabere omotání kolem pasu.

Výhody:
žádný pluh, jenom přirozené pohyby
nízké nároky na koordinaci a námahu dítěte
výuka jízdy na vleku
úspory
za lanovky a instruktory
pobyt v přírodě, mimo přecpaná střediska
získávání vztahu k lyžařské turistice

Skvělý nárůst kondice lamy!

Začít je třeba polehoučku, první den to na 10 km nevypadá ... Ale záleží samozřejmě na věku a vyspělosti dítěte. Doporučujeme zařazovat motivační pauzy, aby jednotvárná jízda nepřestala dítě bavit. Malý lyžař si po osvojení techniky "vodních lyží" začne sám carvovat nebo z kopce spontánně připlužovat (pluh neučit!). Větší dítě může občas trénovat sílu v rukou při nahrazení pevného připojení lana hrazdou.
Pokud má lama fyzičku, do kopce může místo běžného dvojdobého běhu zařadit energeticky náročnější, ale účinnější, běh jednodobý (odraz holemi na skluz každou nohou).

Pozor!!
Použití špagátu na sjezdovce, jako brzdícího prostředku při výuce sjezdování je neomluvitelným proviněním rodiče proti Přírodě, Bohu i Vesmíru a mělo by být trestáno odebráním dítěte a adopcí do rodiny se standardní hodnotou IQ! 

Pokud potřebuješ dítě brzdit, VYBRAL JSI NA NĚ MOC PRUDKÝ KOPEC!!
Dan


KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: CARVING sport s.r.o., Přízova 3, 602 00 Brno

JavaScript musí být povolen