položek
  • Zobrazit

NÁVOD K POUŽITÍ nafukovacího surfu SATURN SOT 330


Dostáváte do rukou velmi robustní a kvalitně provedený nafukovací plovák, který vám bude sloužit k plné spokojenosti, dodržíte-li několik zásad.

HUŠTĚNÍ
Před použitím musíte surf nafouknout, nejlépe na jmenovitý tlak 5-6 PSI, dle způsobu použití a především hmotnosti jezdce. Plovák musí být naprosto tuhý, palubu nelze rukou promáčknout. NEDOSTATEČNĚ NAFOUKNUTÝ SURF NEPLNÍ SPRÁVNĚ SVOU FUNKCI, NENÍ STABILNÍ A NEPOKYTUJE POTŘEBNOU OPORU PRO NOHY! Plovák se na rovné vodě nesmí vlnit!
Přiložená pumpa, bohužel, zdaleka neodpovídá kvalitě plováku a její trvanlivost dosahuje, v kladném případě, pouze několika desítek nafouknutí plováku. Lze ji úspěšně opravovat, na delší cesty ale doporučuji nákup pumpy kvalitní. Hadice s bajonetem je, naštěstí, součástí plováku, ne pumpy.

Pro pohodlné nafukování bez námahy lze pořídit akukompresor, který oceníte především při vyfukování surfu. K tomu je ale nutné odstranit gumovou membránku zpětného ventilu v hadici, její funkci zastane hlavní, bezpečnostní ventil v hrdle surfu. Je třeba také ohlídat, aby jej bylo možné napojit na originální hadici dodávanou k surfu. Běžný akukompresor ale nenafoukne plovák dostatečně, musíme jej nakonec dofouknout ručně, pumpou.
Pro kvalitní nafouknutí na jmenovitý tlak je možné pořídit pumpu s tlakoměrem (do 1000,-) nebo samotný tlakoměr (asi 500,-).

NÁSTUP
Vezmeme vhodné, dostatečně dlouhé pádlo a nastoupíme na plovák. Z mola nastoupíme pohodlně zboku. Ve vodě se na prkno vysoukáme také zboku, ale nejlépe podél směrem odzadu. Postavíme se na plovák čelem k přídi a rozkročíme se co nejvíce zhruba uprostřed (mezi 2.-3. oky). Plovák by se neměl pod našima nohama napříč lámat, jinak je málo nahuštěn, nebo přesahujeme jmenovitých 100kg. Osobám těžším se na surfu vestoje asi moc dařit nebude, ale mohou surf použít vsedě jako Sit-on-Top kajak nebo vleže (bodyboard, lehátko).

JÍZDA
Pádlujeme několikrát na jedné, pak na druhé straně plováku, abychom udrželi přibližně přímý směr. Můžeme na konci záběru (nebo i na začátku) vyrovnávat pádlem směrový vliv záběru. Není to ale vůbec nutné, časté střídání stran není na závadu. Poměr počtu záběrů napravo a nalevo je ovlivněn směrem větru a vlnění, takže většinou nevychází 1 : 1. Také jezdec zvládá jednu ze stran vždy lépe než druhou.
Proti větším vlnám míříme přídí, ne bokem, můžeme i ustoupit mírně k zádi.

BODYBOARD
Pokud vám příliš tvrdé podmínky nedovolí použít surf vestoje, můžete jej využít v příboji jako Bodyboard. Vysoukáte se po břiše na plovák od zádi, až jste celým tělem na palubě, můžete pádlovat rukama proti vlnám, podél vln nebo se nechat vlnou unášet.

SIT-ON-TOP KAYAK
Při sjíždění řek nebo cruisingu na jezerech, či na moři, je výhodné střídat oba způsoby pádlování. Na surfu můžete sedět bez opory nebo můžete přikoupit sedačku, kterou po krátkém prvním seřízení, vždy během několika sekund pomocí 4 karabin upevníte mezi kterákoli 4 oka na plováku. Pokud osadíte 2 sedačky, použijete krajní čtveřice na zádi a přídi. Sedačku upevníte doprostřed nebo i dozadu, aby vám nepřekážela při pádlování vestoje. Jedete-li proti vlnám je sedačka na zádi výhodou. Můžete dokonce na plovák připevnit polystyrenovou krychli nebo nafukovací křeslo a pádlovat pohodlně ve vysokém posezu.

DVOJPÁDLO

Pro pádlování v sedě potřebujete širší kajakové dvojpádlo. Vhodnou kombinaci pádel na sup s dvojpádlem najdete v našem e-shopu.
Při jízdě proti silnému větru je výhodnější pádlovat v sedě, po větru, naopak vestoje. Druhé pádlo nebo zbylé díly z kombinace pádel upevníte jednoduše pod sedačkou nebo ke zbylým okům na palubě pružným lanem nebo suchým zipem.
ZAVAZADLO
Na volná oka můžete pomocí pavouků upevnit libovolný náklad, třeba batoh, kufřík nebo přenosný chladící box, na kterém lze i sedět.


LEHÁTKO
V poslední řadě lze surf využít jako velmi kvalitní lehátko na vodě i na pláži. Čtyři plastové ostruhy vydrží přiměřené zatížení i na tvrdé podložce. Za tímto účelem lze surf pro pohodlí i mírně vyfouknout.

NOŠENÍ
Mezi prostřední dvě oka na libovolné straně si natáhněte popruh, který půjde prodloužit. Za něj pak můžete pohodlně přenášet nafouknutý plovák dle horního obrázku.

Věřím, že vám široké možnosti využití nafukovacího SUP surfu přinesou tolik radosti, jako nám!

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: CARVING sport s.r.o., Přízova 3, 602 00 Brno

JavaScript musí být povolen